Istorinis Kaunas

Apie Kauną ir jo žmones.

Fotografas Vaclovas Zatorskis (1861-1926)

Autorius: NERIJUS KORBUTAS


Negalėtume sakyti, kad vienas žymiausių senosios kartos Kauno fotografų – Vaclovas Zatorskis, arba pagal tuometines realijas – Waclav Zatorski yra užmirštas. Anaiptol. Fotografo palikimas – neįkainojamas, dalinai išlikęs, ir be jo niekaip nepapasakosi senojo Kauno fotografijos istorijos. Panemunėje yra V. Zatorskio vardo gatvė, žinomas ir prižiūrimas jo šeimos kapas, tekstuose apie Vaclovą Zatorskį netrūksta skambių žodžių: „pirmasis“, „vienintelis“ – tad to dėmesio ir atminimo lyg ir yra, tačiau tikslesnės biografinės detalės ar visos šeimos istorija lig šiol išliko nepapasakota…


Panašu, kad savarankiško fotografo veiklą savo vardu V. Zatorskis pradėjo 1888 m. pavasarį. Prieš tai, bent jau nuo 1882 m. dirbo su tėvu fotografu Emilijumi Zatorskiu, minėtais metais įsigiję Brolių Bžozovskių ateljė tuometiniame Nikolajaus prospekte (dabar Laisvės al.). Teigiama, kad vienu metu V. Zatorskis Kaune turėjo dvi fotostudijas, kurių vieną vėliau perdavė broliui Boleslovui Zatorskiui, kuris įrangą išsigabeno į Šiaulius. Yra ir kita versija – antrąją V. Zatorskio fotostudiją 1894 m. įsigijo fotografas E. Liaudanskas.

Veiklos pradžioje V. Zatorskis fotografavo žmonių portretus, o kaip portretistas 1905 metų tarptautinėje parodoje Briuselyje – apdovanotas didžiuoju aukso medaliu, kurio atvaizdas nuo to laiko puikavosi jo gaminamų fotografijų nugarėlėse ir rėmeliuose. Pirmajam pavyko išsirūpinti leidimą fotografuoti Kauno miestą, tuometinę karinę carinės Rusijos imperijos tvirtovę, taip tapo pirmuoju Kauno miesto fotometraštininku. Ko gero, garsiausias jo išleistas Kauno vaizdų albumas „Kaunas. 1885–1895 metais“, kuris saugomas M. K. Čiurlionio dailės muziejuje.

Žinoma, kad fotografijos paslapčių pas V. Zatorskį mokėsi Jokūbas Skrinskas, vėliau taip pat tapęs sėkmingu fotografu. O pats Vaclovas Zatorskis buvo ne tik fotografas – dėstė mergaičių gimnazijoje, buvo miesto Dūmos deputatu, o 1911 m. spaudoje randame jo, kaip draudimo agento reklamą. Nors teigiama, kad fotografija V. Zatorskis užsiėmė iki maždaug 1913 m. – nepaisant kitų veiklų, save fotografu laikė iki mirties, tą iliustruoja 1922 m. rinkėjų į Seimą sąrašai, kuriuose, grafoje užsiėmimas V. Zatorskis nurodė „Fotografas“. Be garsiųjų Kauno miesto vaizdų paliko gausybę dvasininkų, kitų asmenų ir jų šeimų fotografijų. Pamatyti ir susipažinti su V. Zatorskio darbais galima sistemoje limis.lt ir kitose internetinėse platformose. Keliolika fotografo užfiksuotų Kauno miesto vaizdų rasite ir šio straipsnelio apačioje esančiame albume V. Zatorskio Kaunas 1885 – 1895.


Gausiuose tekstuose rašoma, kad Vaclovas Zatorskis gimė 1862 metais, mirė 1926 m. Iš tiesų, būsimasis fotografas gimė 1861 m. liepos 29 d. Kaune, bajorų, katalikų Emilijaus Zatorskio ir Petronėlės Kaševskaitės šeimoje. Pakrikštytas Šv. Kryžiaus (karmelitų) bažnyčioje Vaclovo Mykolo vardu. Krikštatėviai bajorai Leonas Januškevičius ir Antanina Cibulskienė.

Emilijaus ir Petronėlės Zatorskių šeimos būta gausios, be Vaclovo dar augo jo broliai Boleslovas ir Steponas, seserys: Alina, Stanislava, Emilija ir Janina.

Vaclovas Zatorskis 1895 m. sausio 24 d. Kauno Šv. Kryžiaus bažnyčioje vedė jauną našlę Stefaniją Henikauskaitę Michelienę. Susilaukė dukterų Elenos ir Sofijos, sūnaus Stepono. Šeima gyveno Mickevičiaus g. 27 (27a).

Mirė garsusis fotografas 1926 m. lapkričio 3 d. Kaune, nuo širdies ligos. Palaidotas senosiose Kauno miesto kapinėse, kurias naikinant, apie 1960 m. visos šeimos palaikai, antkapinis kryžius ir tvorelė perkelti į Panemunės kapines.

Stefanija Zatorskienė mirė po metų, 1927 m. spalio 20 d. Palaidota šalia vyro.


Vaclovo ir Stefanijos Zatorskių šeimos pirmagimė – Elena. Gimė 1897 m. balandžio 27 d. Pakrikštyta Kauno Šv. Kryžiaus bažnyčioje. Mergaitė nuo smegenų uždegimo (воспаления мозга) mirė būdama vos 15 metų, 1912 m. rugpjūčio 16 d. Palaidota senosiose Kauno miesto kapinėse. Po keliolikos metų šalia atgulė ir abu tėvai.


Antrasis šeimoje, 1898 m. gruodžio 16 d. Kaune gimė sūnus Steponas. Apie šį Zatorskių palikuonį nepavyko aptikti jokių duomenų, išskyrus gimimo metriką Kauno Šv. Kryžiaus bažnyčios knygose, ir tai, kad paminėtas tarp vaikų mirus tėvui Vaclovui Zatorskiui 1926 m.


Sofija (kai kuriuose dokumentuose – Zofija) Zatorskytė – šeimos jaunėlė. Gimė Kaune, 1901 m. kovo 31 d. 1922 m. lapkričio 25 d. Kaune ištekėjo už inžinieriaus Zigmo Kaulakio.

Po santuokos šeima kurį laiką, (panašiai iki S. Zatorskytės Kaulakienės tėvų mirties) gyveno Z. Kaulakio gimtuose kraštuose – Žemaitijoje. Ten, Telšiuose 1925 m. sausio 1 d. gimė sūnus Zigmas Kaulakis.

Kauno miesto savivaldybės Statybos skyriaus dokumentuose randame 1931 m. Zofijos Kaulakienės vardu pateiktą prašymą statyti namą Mickevičiaus g. 27a sklype. 1931-32 m. pagal inž. Klaudijaus Dušausko-Duž projektą pasistatę namą Kaulakiai gyveno Mickevičiaus g. 27a, bute Nr.1 iki 1940 m. Kiti butai buvo išnuomoti. Dabartinis namo adresas Mickevičiaus g.41.

Prasidėjus okupacijoms Kaulakių šeima pasitraukė į vakarus, glaudėsi perkeltųjų asmenų (displaced persons) stovyklose Vokietijoje. 1949 m. vasario 28 d. Sofija Zatorskytė Kaulakienė mirė Felbach ligoninėje, palaidota Stetten im Remstal miestelio kapinėse, netoli Štutgarto.

Zigmas Kaulakis netrukus po žmonos mirties gavo leidimą ir su sūnumi išvyko į JAV.


Zigismundas Kaulakis gimė 1895 m. spalio 7 d. Selvestruose, Laukuvos parapijoje, Jeronimo ir Elenos Bugėnaitės Kaulakių šeimoje. Brolis Leonas Kaulakis – garsus Lietuvos energetikas.

Mokėsi Palangos progimnazijoje, ją baigęs išvyko į Petrapilį, ten baigė Politechnikos institutą, tapo inžinieriumi. Grįžęs į Lietuvą stojo į Lietuvos Kariuomenę savanoriu, dalyvavo mūšiuose, apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordinu. Vėliau, visą tarpukario laikotarpį dirbo inžinieriumi statybos rangovu. Pasitraukęs į vakarus neteko žmonos, 1950 m. pusbrolio Alfonso Kaulakio padedamas emigravo į JAV, įsikūrė Majamyje, kur dirbo sunkų fizinį darbą. Mirė 1974 m. liepos 17 d. Palaidotas Majamyje.

Sūnus Zigmas Kaulakis jaunesnysis taip pat nugyveno gyvenimą Majamyje, dirbo mūrininku, vedė, susilaukė būrio vaikų ir anūkų. Mirė 1987 m. kovo 17 d.


Vaclovo Zatorskio Kaunas 1885 - 1895 m.

Tokia, garsaus Kauno fotografo Vaclovo Zatorskio ir jo šeimos istorija. Turintys kuo papildyti ar pataisyti – palikite komentarą arba susisiekite viršuje nurodytais kontaktais.



2024 balandis

Komentarų: 0

© 2024 Istorinis Kaunas

Temą sukūrė Anders Norén