Autorius: NERIJUS KORBUTAS
Šis trumpas pasakojimas pradeda labai trumpų, dažniausiai fotografijų įkvėptų pasakojimų ciklą „Trumpos istorijos”. Viršelio fotografijoje – liūdnas Antrojo pasaulinio karo pabaigos Rotušės aikštės, Kaune vaizdas. Matyti degantys pastatai, savo turtą gelbėjantys gyventojai, o virš grotuotų vitrinų – ryškus užrašas A. Krupavičienė. Ši istorija apie tai ką slepia ši iškaba.
A. Krupavičienė – tai Antaninos Krupavičienės bažnytinių reikmenų parduotuvė ir dirbtuvė, įsikūrusi tuom. Rotušės a. 2. Kaune įkurta 1892 m. Tiesa, įmonė iki 1916 m. veikė kitu pavadinimu – tuomet ji vadinosi A. Danišauskienės bažnytinių daiktų fabrikas.
Danišauskai (Daniševskiai) – sena Vilniaus auksakalių giminė, veiklą pradėjusi dar XIX a. I p. Žinomas auksakalys Jonas Danišauskas Tumila turėjo tris sūnus Joną, Juozapą Vincentą ir Vitoldą, kurie taip pat tapo auksakaliais. Vienas jų – Vitoldas Danišaukas ir buvo tas šeimos narys tęsęs verslą Kaune, kurią vėliau tęsė Antanina Danišauskietė, Krupavičienė. Bet apie viską nuo pradžių.
Gimė Antanina Adomaitė (būsimoji Danišauskienė, Krupavičienė) Vilkaviškyje 1872 metais, tėvai bajorai Aleksandras Adomas ir Liudvika Neimanaitė. 1891 m. birželio 2 d. Rimšės bažnyčioje ištekėjo už Vitoldo Danišausko, bajorų Jono ir Marijos Savickytės Danišauskų sūnaus iš Vilniaus. Apsigyveno Vilniuje, ten 1892 m. lapkričio 15 d. gimė sūnus Zenonas. Šeima persikėlė į Kauną. Vitoldo ir Antaninos Danišauskų sūnus liko Vilniuje, 1926 m. nelegaliai su žmona Janina kirto demarkacinę liniją ir atvyko į Kauną, susitvarkė pilietybę, dirbo buhalteriu, 4 deš. perėmė motinos verslą.
1904 m. rugsėjo 1 d. Kaune mirė Vitoldas Danišauskas. Antrą kartą Antanina ištekėjo 1916 m. kovo 7 d. Šįkart jos vyru tapo 10 metų jaunesnis bajoras Jonas Krupavičius (Krupaviecas) g. 1882 m. vasario 8 d., Adomo ir Skolastikos Krupaviecų sūnus iš Trakų aps. Jono ir Antaninos Krupavičių šeima susilaukė sūnaus Anatolijaus. 1929 m. sausio 20 d. Jonas Krupavičius mirė. Palaidotas Eigulių kapinėse, kapas išlikęs. Antrą kartą likusi našle, Antanina Krupavičienė, regis, daugiau nebeištekėjo.
Remiantis žinutėmis spaudoje ir fotografijomis, panašu, kad A. Krupavičienės firma veikė bent iki II pasaulinio karo. Šiandieninis vaizdas Rotušės aikštėje stipriai pasikeitęs – pastatai dalinai perstatyti, pakeitę aukštingumą, pakitusios dalies nišų vieta ir formos ir t.t.
Liko neatsakyta koks Antaninos Krupavičienės likimas, kada mirė, kur palaidota. Neaiškūs ir jos sūnų – Zenono Danišausko, Anatolijaus Krupavičiaus likimai. Jei turite informacijos – susisiekite arba palikite komentarą. Ačiū!
2024 lapkritis